GTC36SFBN-M30
Mfr.Part #
GTC36SFBN-M30
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
36
Length :
91.4mm
Total Number of Contacts :
36
Current Rating (Amps) :
3A
Terminal Pitch :
5.08mm
Height :
2.54mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
600VDC
Datasheets
GTC36SFBN-M30
Sullins Connector Solutions GTC36SFBN-M30
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Tin-Lead Polyamide (PA9T), Nylon 9T 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height