GTC24SABN-M30
Mfr.Part #
GTC24SABN-M30
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Length :
61mm
Number of Positions :
24
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
2.54mm
Voltage - Rated :
600VDC
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
GTC24SABN-M30
Sullins Connector Solutions GTC24SABN-M30
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Tin-Lead Polyamide (PA9T), Nylon 9T 24-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height