GTC20SABN-M30
Mfr.Part #
GTC20SABN-M30
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Length :
50.8mm
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Voltage - Rated :
600VDC
Number of Positions :
20
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Mount :
Surface Mount
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Shape :
Square
Published :
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Housing Material :
Plastic
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
20
Datasheets
GTC20SABN-M30
Sullins Connector Solutions GTC20SABN-M30
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Tin-Lead Polyamide (PA9T), Nylon 9T 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height