GT8EH-12DP-2V(58)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT8EH-12DP-2V(58)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Stock
320
In Stock :
320
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mated Stacking Heights :
Contact Length - Mating :
Features :
Solder Retention
Packaging :
Cut Tape
Insulation Height :
0.470 (11.94mm)
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Product Status :
Active
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Ingress Protection :
Contact Length - Post :
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Rating :
250VAC
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
RoHS :
Details
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
1A