GT8E-24DP-2H(A)
Mfr.Part #
GT8E-24DP-2H(A)
Description
CONN HEADER SMD R/A 24POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Grey
Series :
GT8E
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
24
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.403 10.23mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Cable/Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Lock
Number of Pins :
24
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Gray
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Plating :
Mount :
Surface Mount
Pitch :
2.0066mm
Contact Material :
Brass
Datasheets
GT8E-24DP-2H(A)
GT8E Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 24-Position Board to Cable/Wire 0.403 10.23mm Height
GT8E-24DP-2H(A) Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Surface Mount, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tape & Reel (TR) case for packaging the product.This product is part of the GT8E Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Board Lock feature makes it more powerful.Surface Mount is used to mount the part.