GT8E-16DP-2H(55)
Mfr.Part #
GT8E-16DP-2H(55)
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
16
Subcategory :
Headers and Wire Housings
Contact Finish Thickness - Mating :
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Latch Holder
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage Rating :
250VAC
Contact Type :
Male Pin
Applications :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Series :
GT8E
Contact Length - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.403 (10.23mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Overall Contact Length :
Contact Finish Thickness - Post :
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Contact Length - Mating :
Product Type :
Headers and Wire Housings
Features :
Solder Retention
Contact Finish - Mating :
Tin
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Connector Type :
Header
Datasheets
GT8E-16DP-2H(55)
Hirose GT8E-16DP-2H(55)
GT8E Series 2-Row Header Solder Brass Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 16-Position Board to Cable/Wire 0.403 (10.23mm) Height