GRM21BR71E124KA01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM21BR71E124KA01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
1.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.12μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Material :
Ceramic
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
yes
Diameter :
2mm
Murata Electronics GRM21BR71E124KA01L
GRM 0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)