GRM2165C1H102FA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM2165C1H102FA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Capacitance :
1000pF
Series :
GRM
Thickness :
711.2μm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
50V
Height :
600μm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2165C1H102FA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, GRM2165C1H102FA01D pinout, GRM2165C1H102FA01D datasheet PDF, GRM2165C1H102FA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2165C1H102FA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM2165C1H102FA01D
GRM 1000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2165C1H102FA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM2165C1H102FA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V