GRM21BR71A475ME51K
Mfr.Part #
GRM21BR71A475ME51K
Description
CAP CER MLCC
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.25mm
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
GRM21BR71A475ME51K
Murata Electronics GRM21BR71A475ME51K
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805