GRM21BR61A475KA73L
Mfr.Part #
GRM21BR61A475KA73L
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage :
10V
Lead Free :
Lead Free
Material :
Ceramic
Series :
GRM
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
10V
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Thickness :
1.397mm
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm