GRM21BR61A226ME51L
Mfr.Part #
GRM21BR61A226ME51L
Description
CAP CER 22UF 10V X5R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
1.397mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Capacitance :
22µF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Radiation Hardening :
No
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Murata Electronics GRM21BR61A226ME51L
GRM 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)