GRM21BR60J107ME15K
Mfr.Part #
GRM21BR60J107ME15K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
1.25mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
Murata Electronics GRM21BR60J107ME15K
GRM 100μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)