GRM21B7U1H393JA01L
Mfr.Part #
GRM21B7U1H393JA01L
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 50V U2J 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
0.039µF
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Height :
1.25mm
Thickness :
1.3462mm
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Temperature Characteristics Code :
U2J
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Murata Electronics GRM21B7U1H393JA01L
GRM 0.039μF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)