GRM21B5C1H183JA01L
Mfr.Part #
GRM21B5C1H183JA01L
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
1.3462mm
Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Series :
GRM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.018μF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm