GRM21AR72D472KW01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM21AR72D472KW01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Thickness :
1.2954mm
Composition :
Ceramic
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
4700pF
Weight :
9.49709mg
Series :
GRM
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Dielectric :
X7R
Height :
1.45mm
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Width :
1.2446mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics GRM21AR72D472KW01D
GRM 4700pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)