GRM21A7U2E221JW31D
Mfr.Part #
GRM21A7U2E221JW31D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 250V U2J 0805
Tolerance :
±5%
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
990.6μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Height :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
U2J
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
220pF
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
No SVHC
Murata Electronics GRM21A7U2E221JW31D
GRM 220pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)