GRM21A5C2D820JW01D
Mfr.Part #
GRM21A5C2D820JW01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 200V C0G/NP0 0805
Stock
175
In Stock :
175
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
2012
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.2954mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric :
C0G
Weight :
9.49709mg
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
82pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.45mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
0805
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM21A5C2D820JW01D
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)