GRM21A5C2D271JW01D
Mfr.Part #
GRM21A5C2D271JW01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 200V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
270pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±5%
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.2954mm
Weight :
9.49709mg
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM21A5C2D271JW01D
GRM 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)