GRM21A5C2D181JW01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM21A5C2D181JW01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.45mm
Series :
GRM
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated DC :
200V
Dielectric :
C0G
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
2012
Thickness :
1.2954mm
Weight :
9.49709mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
0805
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Capacitance :
180pF
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Murata Electronics GRM21A5C2D181JW01D
GRM 180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)