GRM21A5C2D151JW01D
Mfr.Part #
GRM21A5C2D151JW01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.2954mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
200V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
yes
Series :
GRM
Height :
1.45mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
150pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Weight :
9.49709mg
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics GRM21A5C2D151JW01D
GRM 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)