GRM21A5C2D150JW01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM21A5C2D150JW01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.2954mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
15pF
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Murata Electronics GRM21A5C2D150JW01D
GRM 15pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)