GRM219R72A682MA01D
Mfr.Part #
GRM219R72A682MA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Height :
850μm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
939.8μm
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
6800pF
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Murata Electronics GRM219R72A682MA01D
GRM 6800pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)