GRM219R72A562KA01D
Mfr.Part #
GRM219R72A562KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
5600pF
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Height :
1.45mm
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Murata Electronics GRM219R72A562KA01D
GRM 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)