GRM219R72A332KA01D
Mfr.Part #
GRM219R72A332KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Height :
1.45mm
Capacitance :
3300pF
Thickness :
939.8μm
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM219R72A332KA01D
GRM 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)