GRM219R72A331KA01D
Mfr.Part #
GRM219R72A331KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0805
Stock
182
In Stock :
182
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Series :
GRM
Case Code (Metric) :
2012
Case Code (Imperial) :
0805
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Coefficient :
Capacitance :
330pF
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.45mm
Depth :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM219R72A331KA01D
GRM 330pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)