GRM219R72A182MA01D
Mfr.Part #
GRM219R72A182MA01D
Description
CAP CER MLCC
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Thickness :
850μm
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
1.8nF
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Dielectric :
X7R
Width :
1.25mm
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
GRM219R72A182MA01D
Murata Electronics GRM219R72A182MA01D
1.8nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805