GRM219R71H562JA17D
Mfr.Part #
GRM219R71H562JA17D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
850μm
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GRM
Capacitance :
5600pF
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
yes
Murata Electronics GRM219R71H562JA17D
GRM 5600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H562JA17D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM219R71H562JA17D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V