GRM219R71H393KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71H393KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
850μm
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Capacitance :
0.039µF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Height :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM219R71H393KA01D
GRM 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H393KA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM219R71H393KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V