GRM219R71H273KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71H273KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
WRAPAROUND
Height :
850μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
2mm
Murata Electronics GRM219R71H273KA01D
GRM 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H273KA01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM219R71H273KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V