GRM219R71H223MA17D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R71H223MA17D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
2mm
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.022µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
9.49709mg
Murata Electronics GRM219R71H223MA17D
GRM 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H223MA17D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM219R71H223MA17D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V