GRM219R71H103MA01D
Mfr.Part #
GRM219R71H103MA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
GRM
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Width :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000pF
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
850μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM219R71H103MA01D
GRM 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H103MA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM219R71H103MA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V