GRM219R71E684KA88J
Mfr.Part #
GRM219R71E684KA88J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.68µF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
1.45mm
Mount :
Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
850μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
e3
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Murata Electronics GRM219R71E684KA88J
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)