GRM219R71E684KA88D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R71E684KA88D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
0.68µF
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Voltage :
25V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.45mm
Case Code (Imperial) :
Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R71E684KA88D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:25V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM219R71E684KA88D pinout, GRM219R71E684KA88D datasheet PDF, GRM219R71E684KA88D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R71E684KA88D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM219R71E684KA88D
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)