GRM219R71E563KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71E563KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
850μm
e3
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Series :
GRM
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
0.056μF
Thickness :
939.8μm
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM219R71E563KA01D
GRM 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71E563KA01D Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GRM219R71E563KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V