GRM219R71E473KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71E473KA01D
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
yes
Depth :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
GRM
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.047µF
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
850μm
Murata Electronics GRM219R71E473KA01D
GRM 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71E473KA01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM219R71E473KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V