GRM219R71E224KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71E224KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
939.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
GRM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Depth :
1.25mm
Capacitance :
0.22µF
Height :
1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
X7R
Lead Free :
Lead Free
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R71E224KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:25V, Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM219R71E224KA01D pinout, GRM219R71E224KA01D datasheet PDF, GRM219R71E224KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R71E224KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM219R71E224KA01D
GRM 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)