GRM219R71E104MA01D
Mfr.Part #
GRM219R71E104MA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±20%
Width :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Weight :
9.49709mg
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Murata Electronics GRM219R71E104MA01D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71E104MA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM219R71E104MA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V