GRM219R71E104KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71E104KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Weight :
9.49709mg
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
25V