GRM219R71C684KC01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R71C684KC01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
Height :
1.45mm
Depth :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
Packaging :
Cut Tape (CT)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.68µF
HTS Code :
Murata Electronics GRM219R71C684KC01D
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71C684KC01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
GRM219R71C684KC01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V