GRM219R71C683KA01D
Mfr.Part #
GRM219R71C683KA01D
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Capacitance :
0.068μF
Radiation Hardening :
No
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
850μm
Pbfree Code :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM219R71C683KA01D
GRM 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71C683KA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
GRM219R71C683KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V