GRM219R71C564MA01J
Mfr.Part #
GRM219R71C564MA01J
Description
CAP CER MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Width :
1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
560nF
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Thickness :
850μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
20%
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
GRM219R71C564MA01J
Murata Electronics GRM219R71C564MA01J
560nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805