GRM219R71C564KC01D
Mfr.Part #
GRM219R71C564KC01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
2
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.56μF
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Height :
1.45mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM219R71C564KC01D
GRM 0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71C564KC01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
GRM219R71C564KC01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V