GRM219R71C474JA01J
Mfr.Part #
GRM219R71C474JA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Dielectric :
X7R
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tolerance :
5%
Package / Case :
Thickness :
850μm
Capacitance :
470nF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
GRM219R71C474JA01J
Murata Electronics GRM219R71C474JA01J
470nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0805