GRM219R71A225KE15D
Mfr.Part #
GRM219R71A225KE15D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Series :
GRM
Composition :
Ceramic
Capacitance :
2.2μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2mm
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Weight :
9.49709mg
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
850μm
Tolerance :
±10%
Murata Electronics GRM219R71A225KE15D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71A225KE15D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 10V can be used for operation.
GRM219R71A225KE15D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V