GRM219R61E475KA73J
Mfr.Part #
GRM219R61E475KA73J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
9.49709mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
GRM
Width :
1.25mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
2mm