GRM219R61E474KC36D
Mfr.Part #
GRM219R61E474KC36D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
Capacitance :
0.47µF
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Murata Electronics GRM219R61E474KC36D
GRM 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61E474KC36D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM219R61E474KC36D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V