GRM219R61E106MA12J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R61E106MA12J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
9.49709mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
10μF
Temperature Coefficient :
X5R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Length :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
939.8μm
Murata Electronics GRM219R61E106MA12J
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61E106MA12J Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GRM219R61E106MA12J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V