GRM219R61E106MA12D
Mfr.Part #
GRM219R61E106MA12D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0805
EAR99
Series :
GRM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
25V