GRM219R61E106KA12D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R61E106KA12D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
25V
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
GRM
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Height :
850μm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Weight :
9.49709mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61E106KA12D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:25V, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM219R61E106KA12D pinout, GRM219R61E106KA12D datasheet PDF, GRM219R61E106KA12D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61E106KA12D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM219R61E106KA12D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61E106KA12D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM219R61E106KA12D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V