GRM219R61C106MA73D
Mfr.Part #
GRM219R61C106MA73D
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Dielectric Material :
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Height :
850μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.035 %
Weight :
9.49709mg
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
16V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Voltage :
16V
SMD/SMT
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61C106MA73D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Package / Case:0805 (2012 Metric), GRM219R61C106MA73D pinout, GRM219R61C106MA73D datasheet PDF, GRM219R61C106MA73D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61C106MA73D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM219R61C106MA73D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61C106MA73D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
GRM219R61C106MA73D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V